بلاگ

معرفی 7 ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال که باید بشناسید

در این مقاله از آکادمی رفیعی، هفت ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را مورد بحث و بررسی قرار داده و پلتفرم‌های ارائه دهنده هر یک از این ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را نیز معرفی کرده‌ایم. این هفت ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال عبارتند از: پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال پلتفرم‌های اطلاعاتی و تحلیلی کریپتو وب‌سایت‌های خبری کریپتو پلتفرم‌های تحلیل و ارزیابی بازار پلتفرم‌های تحلیل شبکه و آن‌چین پلتفرم‌های آموزشی ارزهای دیجیتال سایر پلتفرم‌ها! هر یک از این ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال نیز دارای زیر مجموعه‌هایی هستند که به تفکیک می‌توانید در متن مقاله با آن‌ها آشنا شوید.

هفت ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، که قرار است در این مقاله از آکادمی رفیعی نعرفی‌شان کنیم، ابزارهایی هستند که هر کاربری، قبل از ورود به بازار و سرمایه‌گذاری و ترید به آن‌ها نیاز دارد. ابزارهایی که می‌توانند نشان دهنده راه برای یک تریدر باشند، نیازهای تکنیکال او برای مدیریت سرمایه و ریسک در طول ترید کردن را برآورده کنند و او را از ضررهای جدی دور نگه دارند. این هفت ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، اولین پیش‌نیاز شما برای ورود به بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال هستند.

در ادامه مقاله و در راستای معرفی ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، ابتدا نگاهی خواهیم داشت به خودِ مفهوم تحلیل تکنیکال و لزوم فراگیری و استفاده از آن در معاملات و سرمایه‌گذاری‌های بازار، و سپس ابزارهای مورد نظر و نحوه دسترسی به آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.


تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) چیست؟


برای فعالیت در بازارهای مالی  خصوصاً بازار پر نوسانی همچون بازار ارزهای دیجیتال، شما برای شروع خرید و فروش و تریدینگ نیاز به سیگنال‌های معاملاتی دارید. شما باید بدانید روند قیمتی آینده – که در کوتاه مدت و چه در بلند مدت – چگونه خواهد بود و بر اساس همین پیش‌بینی نیز شروع به خرید، فروش، سرمایه‌گذاری، معامله یا شرط‌بندی روی نمادهای معاملاتی مختلف کنید.

دو نوع تحلیل، که این بینش و پیش‌بینی را در مورد روندهای آتی بازار در اختیار شما قرار می‌دهند عبارتند از:

 • تحلیل تکنیکال (Technical Analysis)
 • تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis)

تحلیل فاندامنتال، نوع گسترده‌تر تحلیل است که در آن، با استفاده از ویژگی‌های پروژه، میزان توسعه آن، تیم توسعه دهنده، اخبار و حواشی، جامعه، وضعیت اقتصادی کشور مورد نظر یا حتی جهان و پارامترهای بسیاری از این دست، ارزش ذاتی یک ارز دیجیتال – یا در حالت کلی یک نماد معاملاتی – سنجیده می‌شود.

دوره آموزش ارز دیجیتال در مشهد

مثلاً شما بر اساس این تحلیل به این نتیجه می‌رسید که ارزش ذاتی بیت کوین 100 هزار دلار است! در حالی که قیمت فعلی آن روی 40-50 هزار دلار قرار دارد. این یعنی قیمت بیت کوین در بلند مدت افزایش یافته و به رقم 100 دلاری‌ خود نزدیک خواهد شد.

اما برای سرمایه‌گذاری‌ها و تریدهای کوتاه مدت، روش تحلیلی مورد نیاز تحلیل تکنیکال است. تحلیلی که کاری با هیچ‌چیز و هیچ‌کس ندارد و صرفاً از روی داده‌ها و روندهای قیمتی کار می‌کند. اساس تحلیل تکنیکال بر این استوار است که «تاریخ خودش را تکرار می‌کند»!

پس اگر بارها و بارها یک الگوی خاص قیمتی در بازار تکرار شده، پس باز هم تکرار خواهد شد. همین الگوها، در کنار برخی از اندیکاتورها و ابزارهای تکنیکال خاص‌ و همین‌طور یک‌سری داده‌ها، به شما امکان آن را می‌دهند تا قیمت یک نماد معاملاتی یا ارز دیجیتال را برای آینده نزدیک پیش‌بینی کنید.


چرا به ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال نیاز داریم؟


پاسخ این سوال خیلی روشن و ساده است… به این دلیل به ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال نیاز داریم که بتوانیم بر اساس اطلاعات به دست آمده از طریق آن‌ها، شروع به ترید کنیم.

در حالت کلی، معامله‌گران و تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال دو دسته هستند:

 • معامله‌گرانی که دست به تحلیل هستند و خودشان سیگنال تولید می‌کنند
 • معامله‌گرانی که از سیگنال‌های آماده دیگران استفاده می‌کنند

دسته دوم، کارشان خیلی راحت‌تر است. به صورت رایگان یا در ازای پرداخت حق اشتراک، در یک‌سری کانال‌ها یا گروه‌ها عضو می‌شوند، تحلیل‌گران مرجع سیگنال‌های معاملاتی را با تمام جزئیات – مثل نقاط ورود و خروج و اهرم و غیره… – در آن قرار می‌دهند و معامله‌گران بر اساس این سیگنال‌ها ترید می‌کنند.

تا این‌جای امر مشکلی نیست… اما کار زمانی بیخ پیدا می‌کند (!) که سیگنال‌ها فیک باشند، منقضی شده باشند، یا به هر دلیل موفقیت آمیز نباشند و نتوانید با استفاده از آن‌ها تریدهای پر سود انجام دهید.

این درست همان‌جایی است که معامله‌گران دسته اول، یعنی کسانی که دست به تحلیل هستند و با ابزارهای تحلیل تکنیکال آشنایی دارند صد هیچ جلو می‌افتند!

اما ببینیم که این هفت ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چه هستند؟


هفت ابزار تحلیل تکنیکال که باید بشناسید


هفت مورد از مهم‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال عبارتند از:

 • پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال
 • پلتفرم‌های اطلاعاتی و تحلیلی کریپتو
 • وب‌سایت‌های خبری کریپتو
 • پلتفرم‌های تحلیل و ارزیابی بازار
 • پلتفرم‌های تحلیل شبکه و آن‌چین
 • پلتفرم‌های آموزشی ارزهای دیجیتال
 • سایر پلتفرم‌ها!

اما ببینیم که منظور از هر یک از ابزارهای فوق چیست و اصولاً چطور می‌توان به این ابزارها دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها برای تحلیل بازار ارزهای دیجیتال و پیش‌بینی قیمت یک نماد معاملاتی استفاده کرد.


پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال


شاید اولین ابزاری که برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال نیاز داشته باشیم، یک پلتفرم معاملاتی کریپتو است که بتواند نیازهای ما برآورده کند. این پلتفرم معاملاتی که به آن صرافی ارز دیجیتال یا صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX) هم گفته می‌شود، می‌تواند یک پلتفرم داخلی و ایرانی باشد، یا این‌که در سطح جهانی فعالیت داشته باشد.

برخی از مهم‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز خارجی نیز می‌توانند در دسترس کاربران باشند. صرافی‌هایی که دو مورد از آن‌ها را معرفی می‌‌کنیم.

صرافی بینگ ایکس (BingX)

صرافی بینگ ایکس (BingX) یکی از معدود صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی است که نه تنها احراز هویت در آن اجباری نیست – پس کاربران ایرانی از این جهت می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند – بلکه دسترسی کاربران ایرانی با آی‌پی (IP) ایران را نیز محدود نکرده است.

این صرافی طیف گسترده‌ای از خدمات و امکانات را به کاربران خود ارائه می‌دهد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • معاملات آنی یا اسپات (Spot)
 • معاملات فیوچرز استاندارد (Standard Futures)
 • معاملات فیوچرز پرپچوال (Perpetual Futures)
 • کپی تریدینگ (Copy Trading)
 • دمو تریدینگ (Demo Trading)
 • گرید تریدینگ (Grid Trading)

صرافی مکسی (MEXC)

صرافی مکسی (MEXC) دیگر صرافی متمرکز ارز دیجیتال خارجی است که احراز هویت در آن اجباری نیست و در عین حال، دسترسی کاربران ایرانی به پلتفرم خود را نیز به بهانه تحریم‌های بین‌المللی محدود نکرده است.

این صرافی از بیش از 2600 ارز دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کند، دارای سطح امنیت بالایی است و حجم معاملات و نقدینگی قابل توجهی نیز دارد. برخی از مهم‌ترین خدمات و امکانات صرافی مکسی عبارتند از:

 • معاملات آتی یا اسپات (Spot)
 • معاملات مارجین (Margin)
 • صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETFs)

پلتفرم‌های اطلاعاتی و تحلیلی کریپتو


پس از پلتفرم‌های معاملاتی، چیزی که برای تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال نیاز خواهید داشت پلتفرم‌های تحلیلی هستند. پلتفرم‌هایی که ارائه دهنده نمودارهای قیمتی‌اند، داده‌های مربوط به ارزهای دیجیتال مختلف یا پلتفرم‌های معاملاتی را ارائه می‌دهند یا می‌توان به هر ترتیب از آن‌ها در راستای تحلیل تکنیکال بازار استفاده کرد.

تریدینگ ویو (Trading View) – بهترین ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

پلتفرم تریدینگ ویو (Trading View) پرکاربردترین ارائه دهنده ابزارهای تحلیل تکنیکال و نمودارهای قیمتی بیت‌ کوین، آلت کوین‌ها و همچنین نمادهای معاملاتی بازار فارکس است.

ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

پلتفرمی که در سال 2011 میلادی راه‌اندازی شده و در حال حاضر یکی از بهترین‌ها در حوزه کاری خودش است. جالب است بدانید که در سال 2020 میلادی، وب‌سایت تریدینگ ویو یکی از 130 وب‌سایت برتر جهان از نظر الکسا بود و طیف گسترده‌ای از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و بازارهای مالی، از این وب‌سایت برای رصد نمودارهای قیمتی و دسترسی به انواع ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

ابزارهایی که شما می‌توانید در این وب‌سایت دسترسی داشته باشید، علاوه بر نمودار قیمتی، ابزارهای هندسی و ترسیمی تحلیل تکنیکال است و در کنار آن، طیف گسترده‌ای از اندیکاتورهای تکنیکال (Technical Indicators) هم ارائه شده‌اند.

مطالب مرتبط: در صورت تمایل می‌توانید به مقاله «بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری؛ معرفی 10 اندیکاتور فوق‌العاده تکنیکال» آکادمی رفیعی مراجعه و تعدادی از مهم‌ترین اندیکاتورهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید.

وب‌سایت‌های خبری کریپتو


در صورتی که بخواهید تریدهای موفقی در بازار ارزهای دیجیتال داشته باشید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که بازارهای مالی به هم پیوسته و وابسته هستند. اگر چه رسالت و هدف ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) از معرفی بیت کوین و فناوری‌های غیر متمرکز و همتا به همتا در سال 2008 میلادی، رهایی از سیستم‌های مالی متمرکز بود، ولی این اتفاق تقریباً غیر ممکن است!

ساز و کار بلاکچین‌ها و شبکه‌های غیر متمرکز مالی، همچنان ماهیت غیر متمرکز خودش را دارد ولی هنوز هم به سیستم‌ها و جریان‌های مالی – و حتی در برخی موارد غیر مالی – متمرکز وابسته است!

اگر فعلاً این مورد را کنار بگذاریم، یک حقیقت دیگر هم وجود دارد و آن هم این است که تحلیل تکنیکال، به تنهایی قادر نخواهد بود همه نیازهای شما برای ترید را پوشش دهد. تحلیل تکنیکال، در واقع نیاز به یک مکمل هم دارد و آن، تحلیل فاندامنتال است.

خیلی از روندهای حاکم بر بازار، از نظر تکنیکال درست هستند ولی ممکن است یک حادثه، یک رویداد یا یک خبر خاص بتواند کل تحلیل‌ها و رشته‌های تکنیکال شما را پنبه کند!

با این اوصاف، شما به منابع خبری معتبر نیاز خواهید داشت:

 • در مورد ارتباط سیستم‌های کریپتو با سنتی، منابع خبری سنتی و متمرکز
 • و در مورد خودِ صنعت کریپتو، منابع خبری ارز دیجیتال

در واقع، شما باید هم‌زمان از یک یا چند وب‌سایت خبری معتبر، بتوانید اخبار سیستم‌های مالی متمرکز و سنتی را دریافت کنید. مثل این‌که نرخ‌های بهره چقدر در ایالات متحده آمریکا تغییر می‌کند، چه کسی قرار است رئیس جمهور آتی ایالات متحده شود و چه سیاست‌های پولی خواهد داشت، داده‌های تورمی منتشر شده در کشورهای بزرگ اقتصادی چگونه هستند، تورم در چه سطحی است، قیمت دلار چقدر است و چگونه پیش می‌رود، اونس طلای جهانی چه وضعیتی دارد و مواردی از این دست…

در عین حال، در جریان اتفاقات خودِ دنیای کریپتو هم باشید… این‌که NFTها در چه وضعیتی هستند، چقدر سرمایه‌گذاری روی صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌کوین (ETF) صورت گرفته است، پرونده‌های قضایی شرکت‌های بزرگ کریپتو در چه مرحله‌ای است، کدام ارزهای دیجیتال جدید قرار است در صرافی‌های بزرگ لیست شوند و موارد بسیاری از این دست…

در ادامه، تعدادی از مهم‌ترین وب‌سایت‌های خبری کریپتویی و غیر کریپتویی را معرفی می‌کنیم.

کوین‌دسک (CoinDesk) – رسانه خبری کریپتو

وب‌سایت خبری کوین‌دسک (CoinDesk) یکی از برترین و معتبرترین پلتفرم‌های اطلاعاتی در سراسر دنیا است که همه ساعته، مهم‌ترین تیترهای خبری کریپتو را پوشش می‌دهد.

البته، به غیر از اخبار، شما می‌توانید روی این پلتفرم به عنوان یک منبع اصلی برای دسترسی به داده‌ها و اطلاعات ارزهای دیجیتال مختلف مثل قیمت آن‌ها یا نوسانات و نمودارهای قیمتی‌شان نیز حساب باز کنید.

کوین تلگراف (Cointelegraph) – رسانه خبری کریپتو

دیگر رسانه خبری کریپتو که می‌توانید تیترهای خبری مهم روز را در آن مطالعه کنید، وب‌سایت کوین تلگراف (Cointelegraph) است. وب‌سایتی که اتفاقاً برای کاربران ایرانی نیز بدون محدودیت و بدون نیاز به تغییر آی‌پی (IP) در دسترس است و روزانه بخشی از مهم‌ترین اخبار و حواشی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد.

ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

اینوستینگ (Investing) – پلتفرم خبری و تحلیلی بازارهای مالی

وب‌سایت اینوستینگ (Investing) یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های خبری و تحلیلی بازارهای مالی است که علاوه بر ارزهای دیجیتال، دیگر بازارهای مالی نظیر فارکس، کامودیتی‌ها و شاخص‌ها و غیره… را نیز پوشش می‌دهد.

این وب‌سایت، در کنار اخبار، نمودارها و روندهای قیمتی را نیز ارائه می‌دهد و یکی از برجسته‌ترین و بهترین منابع برای دریافت تحلیل‌های روزانه تکنیکال و فاندامنتال است.


پلتفرم‌های تحلیل و ارزیابی بازار


وضعیت بازار تاثیر بسیار زیادی روی روندهای قیمتی ارزهای دیجیتال مختلف دارد. شما باید در کنار تحلیل نمودارهای قیمتی یک ارز، به بازار و داده‌های مربوط به سایر ارزهای دیجیتال و همین‌طور صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی مختلف نیز اشراف داشته باشید. در واقع، ردیابی بازار، خودش به نوعی یک ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به حساب می‌آید.

دو مورد از بهترین و معتبرترین پلتفرم‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها به تحلیل و بررسی بازار و پلتفرم‌های معاملاتی بپردازید، در ادامه معرفی می‌شوند.

کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) – اطلاعات ارزها و صرافی‌ها

در صورتی که برای تحلیل‌های خود در بازارهای ارزهای دیجیتال دنبال یک پلتفرم می‌گردید که اطلاعات ارزهای دیجیتال مختلف و همین‌طور داده‌های مربوط به انواع صرافی‌ها را ارائه کند، کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) یکی از بهترین‌ها است.

ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

در این وب‌سایت، که در سال 2013 میلادی راه‌اندازی شده و در حال حاضر یکی از بهترین‌ها در حوزه کاری خودش است، لیست بلند بالایی از ارزهای دیجیتال مختلف، بر اساس:

 • قیمت لحظه‌ای ارزها
 • تغییرات قیمتی ارز طی 1 ساعت اخیر
 • تغییرات قیمتی ارز طی 24 ساعت اخیر
 • تغییرات قیمتی ارز طی یک هفته اخیر
 • ارزش بازار (Market Cap)
 • حجم معاملات طی 24 ساعت
 • و مواردی از این دست…

ارائه شده‌اند.

در مورد صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز نیز به راحتی می‌توانید بسیاری از داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز خود را در کوین مارکت کپ مشاهده و از آن‌ها برای تحلیل ارزهای دیجیتال مختلف استفاده کنید.

کوین گکو (Coin Gecko) – اطلاعات ارزها و صرافی‌ها

وب‌سایت کوین گکو (Coin Gecko) هم درست پلتفرمی مشابه با کوین مارکت کپ است. شما می‌توانید کلیه اطلاعات مورد نیاز خود برای تحلیل ارزهای دیجیتال را در مورد ارزها و صرافی‌ها، از این وب‌سایت استخراج کنید.

ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

کافی است ارز دیجیتال مورد نظرتان را در وب‌سایت کوین گکو انتخاب کنید تا اطلاعات تکمیلی در مورد آن را اعم از:

 • قیمت لحظه‌ای ارز در بازارهای مالی
 • میزان تغییرات قیمت ارز در بازه‌های زمانی مختلف
 • نمودار قیمتی ارز
 • ارزش بازار (Market Cap)
 • ارزش بازار رقیق شده (Fully Diluted Valuation)
 • و مواردی از این دست…

در اختیارتان قرار دهد.


پلتفرم‌های تحلیل شبکه و آن‌چین


برای درک بهتر نیاز به پلتفرم‌های ارائه دهنده اطلاعات شبکه و بلاکچین، کافی است به این مثال موردی توجه داشته باشید. فرض کنید ارز دیجیتالی که قصد ترید آن را دارید، بیت کوین است و زمان این ترید نیز بسیار نزدیک به رویداد هاوینگ (Halving) این ارز دیجیتال است.

بدون شک، شما باید در کنار تحلیل‌های تکنیکال خود و استفاده از هر چیزی که می‌تواند به عنوان ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال معرفی شود، به داده‌های شبکه بیت کوین هم دسترسی داشته باشید.

داده‌هایی مثل:

 • بلوکی که در حال حاضر در حال استخراج است
 • هش ریت (Hash Rate) شبکه بیت کوین
 • سختی شبکه (Network Difficulty)
 • زمان تقریبی رویداد هاوینگ
 • و مواردی از این دست…
مطالب مرتبط: به عنوان مثال در مقاله «بررسی صفر تا 100 رابطه سختی شبکه با قیمت بیت کوین» به تفصیل در خصوص تاثیر پارامترهای مربوط به شبکه و بلاکچین بیت کوین روی قیمت این ارز دیجیتال صحبت کرده‌ایم. شما می‌توانید از طریق این مقاله، به اهمیت پلتفرم‌هایی که قرار است معرفی کنیم پی ببرید!

پلتفرم‌هایی که این قبیل داده‌ها را در مورد شبکه یک پروژه بلاکچینی یا یک ارز دیجیتال در اختیار شما قرار می‌دهند زیاد هستند. ولی ما برخی از مهم‌ترین آن‌ها را به عنوان دیگر ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال معرفی می‌کنیم.

گلس‌نود (Glassnode) – پلتفرم تحلیل آن‌چین

وب‌سایت گلس‌نود (Glassnode) یکی از بهترین و معتبرترین پلتفرم‌های مورد استفاده برای تحلیل و ردیابی آن‌چین (On Chain) یا به عبارت ساده‌تر درون شبکه‌ای ارزهای دیجیتال مختلف است.

طیف گسترده‌ای از داده‌های مورد نیاز شما برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال نظیر موارد زیر، در این پلتفرم ارائه شده‌اند:

 • آمار مربوط به تجزیه و تحلیل
 • داده‌های تراکنش‌های ارزهای دیجیتال
 • داده‌های ماینرهای ارزهای دیجیتال
 • سود و زیان‌ کیف پلتفرم‌ها
 • دارایی‌های کیف پول‌ها
 • و مواردی از این دست…

بلاکچین دات کم (Blockchian.com) – پلتفرم تحلیل بلاکچین

بلاکچین دات کم (Blockchian.com) نیز وب‌سایتی است که کلیه اطلاعات مورد شما در مورد شبکه و بلاکچین ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد.

این شرکت علاوه بر این‌که قابلیت کاوش در داده‌های شبکه و تراکنش‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند، داده‌های بازار و تجزیه و تحلیل را نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و یکی از بهترین‌ها در حوزه کاری خود است.


پلتفرم‌های آموزشی ارزهای دیجیتال


و اما آخرین ابزاری که قرار است تحت عنوان ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال معرفی کنیم، ابزارها یا پلتفرم‌های آموزشی هستند.

پلتفرم‌هایی که می‌توانند در صورت بروز مشکل برای شما در درک برخی عناوین یا مفاهیم، کمک کننده باشند و نیازهای علمی و مهارتی شما را تا حد زیادی تامین کنند. در ادامه، یکی از بهترین پلتفرم‌های آموزشی کریپتو را معرفی می‌کنیم که البته، به زبان اصلی است ولی تقریباً همه نیازهای آموزشی شما را پوشش می‌دهد و می‌تواند یک ابزار سازنده و کارآمد برایتان باشد.

اینوستوپدیا (Investopedia) – بخش کریپتوی پلتفرم

وب‌سایت اینوستوپدیا (Investopedia)، یکی از با سابقه‌ترین پلتفرم در حوزه کاری خود است که در سال 1999 میلادی راه‌اندازی شده است. این وب‌سایت، طیف گسترده‌ای از حوزه‌ها و صنایع را پوشش داده است که به عنوان ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، ترجیح معامله‌گران بخش کریپتوی آن است.

در بخش کریپتوی اینوستوپدیا می‌توانید به اطلاعات زیر دسترسی داشته باشید:

 • سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات
 • اخبار و حواشی کریپتو
 • بانکداری
 • امور مالی شخصی
 • و آکادمی

سایر ابزارها و پلتفرم‌ها


و اما در کنار پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌هایی که به عنوان ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال معرفی کردیم، برخی ابزارهای جذاب دیگر نیز برای معامله‌گران ارائه شده‌اند. تعدادی از مهم‌ترین و کارآمدترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

کوین مارکت کل (Coin Market Cal) – تقویم کریپتویی

واقعیت این است که معامله‌گری کریپتو، فقط به این معنی نیست که یک سری ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال ثابت داشته باشید، روند آینده قیمت یک ارز را پیش‌بینی کنید و آن را خرید و فروش کرده و معامله کنید. بازار کریپتو، پر است از فرصت‌های جذاب، که هر معامله‌گری باید با آن‌ها آشنا باشد و درست سر بزنگاه بتواند از آن‌ها استفاده کند.

کوین مارکت کل (Coin Market Cal)، جایی است که به شما کمک می‌کند تا موعد دقیق رویدادهای مهمی مثل موارد زیر را بدانید و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید:

 • ایر دراپ‌ها (Air Drops)
 • هاوینگ ارزهای دیجیتال مختلف
 • راه‌اندازی پلتفرم‌ها یا پروژه‌های کریپتو
 • لیست شدن دارایی‌ها در صرافی‌ها
 • به‌روز رسانی یا آپ‌گرید بلاکچین‌ها
 • و مواردی از این دست…

کریپتو ویو (Crypto View) – مدیریت حساب‌ها و کیف پول‌ها

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که به دلایل مختلف، از صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی مختلف استفاده کنید یا دارایی‌های دیجیتال‌تان را در چند کیف پول نگه دارید.

با استفاده از کریپتو ویو (Crypto View) این فرصت را خواهید داشت تا همه این حساب‌ّا و کیف پول‌ها را در یک پلتفرم مدیریت کنید و در عین حال، ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را نیز در اختیار داشته باشید.


جمع‌بندی


برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال و استفاده از پتانسیل سودآوری فوق‌آلعاده این بازار، شما نیاز به تحلیل دارید. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال، که هر دو می‌توانند به یک میزان مفید باشند. برای تحلیل تکنیکال، نیاز به نمودارهای قیمتی و یک‌سری ابزارهای تحلیلی دارید و در تحلیل فاندامنتال نیز به همه فاکتورهای تاثیرگذار روی تعیین ارزش ذاتی یک پروژه و ارز دیجیتال آن می‌پردازید.

در این مقاله از آکادمی رفیعی، هفت ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را مورد بحث و بررسی قرار داده و پلتفرم‌های ارائه دهنده هر یک از این ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را نیز معرفی کرده‌ایم.

این هفت ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال عبارتند از:

 • پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال
 • پلتفرم‌های اطلاعاتی و تحلیلی کریپتو
 • وب‌سایت‌های خبری کریپتو
 • پلتفرم‌های تحلیل و ارزیابی بازار
 • پلتفرم‌های تحلیل شبکه و آن‌چین
 • پلتفرم‌های آموزشی ارزهای دیجیتال
 • سایر پلتفرم‌ها!

هر یک از این ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال نیز دارای زیر مجموعه‌هایی هستند که به تفکیک می‌توانید در متن مقاله با آن‌ها آشنا شوید.


سوالات متداول


 1. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ارزهای دیجیتال چیست و چه تفاوتی دارد؟

منظور از تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، پیش‌بینی قیمت ارز در آینده نزدیک – کوتاه مدت یا میان مدت – است. منظور از تحلیل فاندامنتال نیز بررسی ارزش ذاتی ارز برای سرمایه‌گذاری روی آن در بلند مدت است. عمده‌ترین تفاوت این دو تحلیل نیز در ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال و تحلیل فاندامنتال آن‌ها است.

 1. بهترین ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست؟

یکی از بهترین ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، خودِ پلتفرم‌های معاملاتی و تریدینگ ویو (Trading View) است. معمولاً بخش عمده‌ای از نیازهای کاربران از طریق همین دو پلتفرم تامین می‌شود. ولی برای تحلیل عمیق‌تر، دیگر ابزارها نیز در متن مقاله معرفی شده‌اند.

 1.       انواع ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال کدام‌اند؟

ابزارهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، به هفت دسته طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

 • پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال
 • پلتفرم‌های اطلاعاتی و تحلیلی کریپتو
 • وب‌سایت‌های خبری کریپتو
 • پلتفرم‌های تحلیل و ارزیابی بازار
 • پلتفرم‌های تحلیل شبکه و آن‌چین
 • پلتفرم‌های آموزشی ارزهای دیجیتال
 • سایر پلتفرم‌ها!

درخواست مشاوره رایگان

آیا ورود به بازار مالی مناسب شماست؟ همین الان فرم را پر کنید تا کارشناسان ما در آکادمی رفیعی با شما تماس بگیرند و اطلاعات لازم برای دوره را در اختیارتان قرار دهند.

دوره‌های آکادمی رفیعی

دیدگاه ها بسته شده است

هرلحظه در کنار شما هستیم
جهت برقراری تماس برروی دکمه ها کلیک نمایید.
مشاوره و پشتیبانی

خانم مقدم: 09037105223

مشاوره کلاس های حضوری

اقای آگاه : 09150080669

خدمات ربات هوشمند

خانم صالحی: 09157051229