بلاگ

اتریوم یا بیت کوین؛ کدام بهتر است؟

بیت کوین یا اتریوم؛ کدام بهتر است؟

اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟ این سوال کاملا به روحیات شما و هدفتان از سرمایه گذاری باز می‌گردد، اما به طور خلاصه اگر به دنبال حفظ ارزش هستید بیت کوین بخرید و اگر می‌خواهید بر روی تکنولوژی سرمایه گذاری کنید قطعا اتریوم را به شما توصیه می‌کنیم.

اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از سرمایه گذاران و علاقه مندان به دنیای ارزهای دیجیتال را به خود مشغول کرده است. هر دو ارز مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب بین آنها به عوامل مختلفی بستگی دارد.

در ادامه این مقاله به بررسی دقیق‌تر مزایا و معایب هر دو ارز خواهیم پرداخت و به شما کمک خواهیم کرد تا تصمیم بگیرید که کدام ارز برای شما مناسب‌تر است. اتریوم یا بیت کوین؟ با ما همراه باشید.


بیت کوین چیست؟


بیت کوین در ژانویه ۲۰۰۹ توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو راه‌اندازی شد. این ارز دیجیتال بر اساس یک ایده جدید در یک وایت پیپر معرفی شد.

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال شناخته می‌شود که برخلاف ارزهایی که دولت‌ها صادر می‌کنند، هیچ مرجع مرکزی ندارد. به بیانی دیگر هیچ بانک یا دولتی بر آن نظارت یا کنترل ندارد.

در مورد بیت کوین که با نام توکن BTC نیز شناخته می‌شود، هیچ سکه یا اسکناس فیزیکی وجود ندارد. تمام معاملات و موجودی‌ها به صورت دیجیتالی و در یک دفتر کل عمومی و امن با استفاده از رمزنگاری ثبت می‌شوند.

اگرچه بیت کوین اولین ارز دیجیتالی نبود، اما به دلیل موفقیت‌های اولیه‌اش به عنوان پیشگام ارزهای دیجیتالی دیگری که طی دهه گذشته معرفی شده‌اند، شناخته می‌شود.

بیت کوین در طول زمان مورد پذیرش سوی نهادهای نظارتی و دولت‌ها قرار گرفته است. هرچند هنوز در بسیاری از کشورها به عنوان وسیله پرداخت یا ذخیره ارزش رسماً شناخته شده نیست، اما توانسته است جایگاهی برای خود در کنار سیستم مالی سنتی باز کند و با وجود بررسی‌ها و بحث‌های متعدد، همچنان وجود داشته باشد.

به طور خلاصه، بیت کوین یک ارز دیجیتالی مستقل و غیرمتمرکز است که توسط هیچ نهاد یا دولتی کنترل نمی‌شود.

اگر برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ارز دیجیتال استثنایی اشتیاق دارید توصیه می‌کنیم مقاله بیت کوین چیست را مطالعه نمایید. در این مقاله به طور کامل به بررسی ارز دیجیتال بیت کوین پرداخته‌ایم.


اتریوم چیست؟


بلاکچین نه تنها برای ایجاد ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود بلکه برای ساخت برنامه‌هایی که فراتر از این هستند نیز به کار می‌رود.

در جولای ۲۰۱۵، اتریوم به عنوان یک پلتفرم نرم‌افزاری بزرگ و معتبر غیرمتمرکز راه‌اندازی شد. این ارز دیجیتال امکان ساخت و استقرار قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را به صورت بدون وقفه، تقلب، کنترل یا دخالت شخص ثالث فراهم می‌آورد. برای این کار، اتریوم با زبان برنامه‌نویسی خود که روی بلاکچین کار می‌کند، تجهیز شده است.

اتریوم با استفاده از توکن رمزنگاری شده خود به نام اتر که به طور معمول به عنوان ETH شناخته می‌شود، کاربردهای گسترده‌ای دارد. در سال ۲۰۱۴، اتریوم فروش پیش‌فروش اتر را آغاز کرد که با استقبال زیادی مواجه شد.

این ارز دیجیتال عموماً برای چهار هدف استفاده می‌شود: 

به عنوان یک ارز دیجیتالی برای معامله و انتقال ارزش

به عنوان سرمایه‌گذاری

برای خرید کالا و خدمات 

برای پرداخت هزینه‌های معاملاتی در شبکه اتریوم

به زبان ساده، اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری است که اجازه می‌دهد برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند بدون نیاز به مداخله نهادهای مرکزی ساخته و اجرا شوند. این پلتفرم همچنین از اتر، یک نوع ارز دیجیتال، برای معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها استفاده می‌کند.

مطالب مرتبط: ارز دیجیتال اتریوم (ETH) چیست؟

جدول مقایسه اتریوم و بیت کوین


در این جدول تفاوت‌های اساسی میان دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم را با هم مقایسه کرده‌ایم تا بتوانید بهتر در انتخاب سرمایه‌گذاری بین اتریوم یا بیت کوین تصمیم بگیرید: 

معیار بیت کوین اتریوم
هدف تولید سیستم پولی جایگزین       تسهیل قراردادهای هوشمند و dApps
کاربرد ارز دیجیتال              پشتیبانی بلاکچین و مالی‌سازی  
زمان بلاک 10 دقیقه                 10 ثانیه             
الگوریتم اجماع اثبات کار                اثبات سهام          
سرعت تراکنش کندتر سریع‌تر   

مقایسه اتریوم و بیت کوین


مقایسه اتریوم و بیت کوین

در حالی که هر دو شبکه بیت کوین و اتریوم با اصل دفترهای کل توزیع‌شده و رمزنگاری کار می‌کنند، اما از نظر فنی در بسیاری از جهات با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه به بررسی جامع‌تر تفاوت‌های گفته شده این دو ارز دیجیتال در جدول فوق می‌پردازیم تا در نهایت به این سوال پاسخ دهیم که اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟

  • هدف تولید

هدف اصلی بیت کوین این است که به عنوان یک سیستم پولی جایگزین عمل کند. بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی برای انجام معاملات و ذخیره‌سازی ارزش طراحی شده است.

در مقابل، هدف اصلی اتریوم و توکن بومی آن، اتر یا ETH، این نیست که تنها به عنوان یک سیستم پولی جایگزین مطرح شود. بلکه، اتر بیشتر برای اجرای قراردادهای هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و هر راه‌حل بلاکچین دیگری که قابل تصور باشد، استفاده می‌شود.

  • هزینه‌ها

هزینه معامله در شبکه بیت کوین اختیاری است. به این معنی که شما می‌توانید مبلغ بیشتری پرداخت کنید تا معامله شما توسط ماینرها با اولویت بالاتری پردازش شود و سریعتر به بلاکچین اضافه گردد.

اما در معاملات اتریوم، لازم است تا مقدار مشخصی از اتر برای پردازش محاسبات معامله خود پرداخت کنید. این مقدار برای افزودن معامله به بلاکچین اتریوم ضروری است.

بنابراین، در حالی که هر دو شبکه هزینه‌های معامله دارند، مکانیزم تعیین هزینه و اولویت‌بندی معاملات در هر کدام متفاوت است.

  • کاربرد

بیت کوین بیشتر به عنوان یک ارز دیجیتالی استفاده می‌شود، در حالی که اتر برای پشتیبانی و تامین مالی فناوری‌ها و برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین اتریوم به کار می‌رود.

  • زمان بلاک

سایر تفاوت‌ها شامل زمان ایحاد بلاک می‌شوند. به عنوان مثال، یک تراکنش ETH در 10 ثانیه تایید می‌شود، در حالیکه تایید تراکنس BTC 10 دقیقه طول می‌کشد. 

  • مدل استخراج

برای درک بهتر تفاوت‌های استخراج بیت کوین و اتریوم، باید به روش‌های مختلفی که هر کدام از آن‌ها استفاده می‌کنند توجه کنیم. در استخراج بیت کوین، ماینرها با حل کردن معماهای ریاضی پیچیده به تأیید معاملات و افزودن بلاک‌های جدید به بلاکچین می‌پردازند. این فرایند به عنوان «اثبات کار» شناخته می‌شود.

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم

در مقابل، در شبکه اتریوم که از مدل اثبات سهام استفاده می‌کند، فرآیند تأیید معاملات بر اساس تعداد توکن‌های اتریومی تحت اختیار فرد انجام می‌شود. در این مدل، افراد با توکن‌های بیشتر، قدرت بیشتری برای تأیید معاملات و کسب پاداش‌های مرتبط با آن دارند. 

مطالب مرتیط: استخراج ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای کامل برای شروع
  • حجم معاملات روزانه

حجم معاملات روزانه در شبکه اتریوم به طور قابل توجهی بیشتر از بیت کوین است. با بیش از 1.1 میلیون معاملات روزانه، اتریوم نشان می‌دهد که دارای فعالیت بیشتری در مقایسه با بیت کوین است که تقریباً 262،000 معاملات در هر روز دارد. این اختلاف می‌تواند نشان‌دهنده تنوع بیشتر کاربردها و تعداد بالاتر کاربران فعال در شبکه اتریوم باشد.

  • سرعت تراکنش

از نظر سرعت تراکنش‌ها، معاملات مبتنی بر اتریوم معمولاً سریع‌تر از معاملات بیت کوین انجام می‌شوند. این سرعت بالاتر می‌تواند برای کاربردهایی که نیاز به پردازش سریع دارند مانند قراردادهای هوشمند یا برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) بسیار مفید باشد. 

با این حال، این سرعت بیشتر گاهی با هزینه‌های بالاتری همراه است. این هزینه‌های بالاتر در مقایسه با بیت کوین می‌تواند برای برخی از کاربران به عنوان یک نقطه ضعف برای اتریوم در نظر گرفته شود.


آینده کدامیک روشن‌تر است؟ اتریوم یا بیت کوین؟


آینده اکوسیستم اتریوم و بیت کوین، هر یک با تغییرات و پیشرفت‌های خاص خود روشن به نظر می‌رسد:

  • آینده اتریوم

اتریوم به لطف محبوبیت روزافزون برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) خود در زمینه‌هایی مانند امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi، هنر و کلکسیون‌ها (توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT‌ها)، بازی‌ها و فناوری به سرعت در حال رشد است.

اتریوم قصد دارد در آینده “دنک‌شاردینگ” را معرفی کند تا قابلیت مقیاس‌پذیری خود را افزایش دهد، که به بهبود عملکرد شبکه کمک می‌کند.

  • آینده بیت کوین

بیت کوین نیز تغییراتی را تجربه کرده است، از جمله معرفی ارتقاء “Taproot” که امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند.

همچنین یک پروژه دیگر در حال کار، شبکه لایتنینگ بیت کوین است، که به عنوان یک پروتکل لایه دوم قصد دارد تراکنش‌ها را برای سرعت بخشیدن به شبکه، خارج از زنجیره اصلی انجام دهد.

در نهایت، پیش‌بینی اینکه کدام ارز دیجیتال و بلاکچین در طول زمان ماندگار خواهد بود، دشوار است.

اگر هدف شما استفاده از بلاک‌چین برای ایجاد یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز و جایگزینی برای سیستم‌های بانکی سنتی است، بیت کوین انتخاب مناسب‌تری است. 

اما، اگر به دنبال توسعه برنامه‌های کاربردی بر پایه بلاک‌چین و استفاده از قراردادهای هوشمند هستید، اتریوم گزینه بهتری برای شما به نظر می‌رسد.


جمع‌بندی: اتریوم بخریم یا بیت کوین؟


بیت کوین اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال در جهان است. این ارز باثبات و ایمن، از نظر قدرت پردازشی بسیار قدرتمند است. با این حال، بیت کوین مقیاس پذیری محدودی دارد و کارمزدهای آن می‌تواند در زمان‌های شلوغ بسیار بالا باشد.

اتریوم بخریم یا بیت کوین؟

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ در جهان است. این ارز مقیاس پذیرتر از بیت کوین است و قابلیت‌های بیشتری دارد. اتریوم می‌تواند برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده شود که می‌تواند طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی را امکان‌پذیر کند. با این حال، اتریوم هنوز نسبتاً جدید است و شبکه آن در برابر حملات آسیب پذیری بیشتری دارد.

بنابراین، کدام ارز بهتر است؟ پاسخ به این سوال به نیازها، اولویت‌ها و میزان ریسک‌پذیری شما بستگی دارد. هر دوی این رمزارزها با توجه به روند رو به رشد پذیرش ارزهای دیجیتال، پتانسیل خوبی برای عملکرد مثبت در طولانی‌مدت دارند.

بیت کوین، که پذیرش گسترده‌تری دارد و جریان اصلی‌تری نسبت به اتریوم به حساب می‌آید، به نظر می‌رسد گزینه‌ای کم‌ریسک‌تر است. 

پس اگر به دنبال یک ارز دیجیتال باثبات و ایمن هستید که شبکه آن از نظر قدرت پردازشی بسیار قدرتمند باشد، بیت کوین گزینه بهتری است. 

از طرف دیگر، اتریوم با ریسک بالاتر ممکن است فرصت‌های سودآوری بیشتری ارائه دهد. بنابراین اگر به دنبال یک ارز دیجیتال مقیاس پذیرتر هستید که قابلیت های بیشتری دارد، اتریوم گزینه بهتری است.

در نهایت اینکه، اکنون زمان آن رسیده که سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، که در گذشته به این دسته از دارایی‌ها توجهی نداشتند، نگاه دقیق‌تری به این دو رمزارز داشته باشند و با توجه به اولویت‌های خود، تصمیم به سرمایه‌گذاری کنند.

اگر هنوز هم برای خرید بین اتریوم یا بیت کوین تردید دارید، بهترین کار افزایش آگاهی خود از طریق دوره آموزش حضوری ارزهای دیجیتال است که ما در آکادمی مالی رفیعی این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم.

شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزش حضوری و آنلاین این آکادمی تمام آنچه در خصوص بازار ارزهای دیجیتال و فارکس نیاز دارید را دریافت کنید و با چشم باز و آگاهی کامل میان خرید و سرمایه‌گذاری بین بیت کوین یا اتریوم تصمیم بگیرید.

برای شرکت در دوره‌های آموزشی ما کافیست همین الان از طریق سایت اقدام کرده و ضمن شرکت در دوره از منابع آموزشی معتبر و پشتیبانی کامل بهره‌مند شوید.

درخواست مشاوره رایگان

آیا ورود به بازار مالی مناسب شماست؟ همین الان فرم را پر کنید تا کارشناسان ما در آکادمی رفیعی با شما تماس بگیرند و اطلاعات لازم برای دوره را در اختیارتان قرار دهند.

دوره‌های آکادمی رفیعی

دیدگاه ها بسته شده است

هرلحظه در کنار شما هستیم
جهت برقراری تماس برروی دکمه ها کلیک نمایید.
مشاوره و پشتیبانی

خانم مقدم: 09037105223

مشاوره کلاس های حضوری

اقای آگاه : 09150080669

خدمات ربات هوشمند

خانم صالحی: 09157051229