بلاگ

اشتباهات رایج تریدرها: راهنمای جلوگیری از خطاهای پرتکرار

اشتباهات رایج تریدرها: راهنمای جلوگیری از خطاهای پرتکرار

آیا می‌دانید که بیش از 70 درصد تریدرها در بازار ارزهای دیجیتال شکست می‌خورند؟ آیا می‌دانید که یکی از دلایل اصلی این شکست‌ها، اشتباهات رایج تریدرها است؟ این اشتباهات می‌توانند منجر به از دست رفتن سرمایه، از دست رفتن فرصت‌های سودآوری و حتی ورشکستگی شوند. اگر می‌خواهید در بازار ارزهای دیجیتال موفق شوید، باید از این اشتباهات آگاه باشید و از آن‌ها اجتناب کنید. در ادامه، به 10 مورد از مهم‌ترین اشتباهات رایج تریدرها در بازار ارزهای دیجیتال و راه حل پیشگیری از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. پس برای تجربه یک ترید با کمترین میزان از خطا، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

ورود به بازار بدون تحقیق و مطالعه


یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج تریدرها، ورود به بازار بدون تحقیق و مطالعه است. بسیاری از تریدرها بدون اینکه در مورد ارزهای دیجیتال و بازار آن‌ها تحقیق کنند، وارد بازار می‌شوند. این کار می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری‌های اشتباه و از دست رفتن سرمایه شود.

راه حل: اگر قصد دارید در بازار ارزهای دیجیتال موفق شوید، باید قبل از ورود به بازار، در مورد ارزهای دیجیتال و بازار آن‌ها تحقیق کنید. در این زمینه، می‌توانید از منابع مختلفی مانند کتاب‌ها، مقالات، وب‌سایت‌ها و آموزش‌های آنلاین آکادمی مالی رفیعی استفاده کنید.

در مقاله ارز دیجیتال چیست؟ بطور مفصل در مورد این ارزهای دیجیتال و بازار آنها توضیح داده‌ایم 

احساسات، بدترین دشمن تریدر است


بسیاری از تریدرهای مبتدی به طور غیرمنطقی فقط به فکر سود کردن هستند. این موضوع در نگاه اول ممکن است غیرقابل باور به نظر برسد، اما تحقیقات نشان داده‌اند که این اشتباه یکی از شایع‌ترین اشتباهات تریدرها است. 

Emotions in trading

دلیل اصلی این اتفاق به خصوصیات انسانی و ترس غیرمنطقی از دست دادن یا fomo مربوط می‌شود. ترس از دست دادن تریدرها را تحت تأثیر قرار می‌دهد به نحوی که در معاملاتشان تصمیمات غیر منطقی می‌گیرند.

به عبارت دیگر، افراد اغلب ترس از دست دادن سودها را تجربه می‌کنند و این ترس موجب می‌شود که زودتر معاملاتی که سودآور هستند را ببندند، اما معاملات که ضرر می‌کند را به مدت بیشتری نگه دارند.

این ترس ممکن است باعث شود که افراد به شکلی عجولانه وارد معاملات شوند و موقع ضرر، با امید به اینکه ضرر خود را جبران کنند، تمایل داشته باشند تا معاملات را به مدت طولانی‌تری نگه دارند.

حتی اگر تعداد معاملات موفق بیشتر از تعداد معاملات باخت‌ده باشد، ممکن است در نهایت به وضعیتی ناکارآمد و زیان‌آور برسیم.

راه حل: باید از ترس از دست دادن پرهیز کرده و به جای تمرکز بر سود، روی استراتژی‌ها و برنامه تجاری‌تان تمرکز کنید. در همین راستا اتخاذ تصمیمات منطقی و صبر در معاملات برای جلوگیری از تصمیمات عجولانه بسیار مهم است.


داشتن انتظارات غیر واقع‌بینانه


یک مسأله رایج در بین تریدرهای تازه‌، تعریف نادرست آن‌ها از موفقیت است. بسیاری از افراد که تازه وارد این حوزه می‌شوند این اعتقاد را دارند که می‌توانند به سرعت پول بسیار زیادی کسب کنند و در واقع، با کمی شانس به موفقیت برسند. 

در حالیکه تریدینگ یک بازی ورزشی نیست و برعکس بازی‌های شانسی مانند لاتاری، به یک مجموعه از مهارت‌های اساسی، انضباط، توانایی تحلیل، برنامه‌ریزی و داشتن دید بلند مدت نیاز دارد.

راه حل: باید انتظارات خود را کنترل کرده و به تریدینگ به عنوان یک تلاش بلندمدت نگاه کنید. در واقع، تریدینگ نیازمند تعهد به یادگیری مهارت‌ها و پیشرفت تدریجی است و نمی‌توان انتظار داشت که با یک اقدام شانسی یا در یک زمان کوتاه به موفقیت برسید.


نداشتن برنامه معاملاتی


یکی دیگر از اشتباهات رایج تریدرها، نداشتن برنامه معاملاتی است. برنامه معاملاتی، یک طرح کلی برای ورود و خروج از معاملات است. داشتن برنامه معاملاتی، به شما کمک می‌کند تا از تصمیم‌گیری‌های هیجانی و احساسی اجتناب کنید و معاملات خود را بر اساس یک استراتژی مشخص انجام دهید.

راه حل: اگر قصد دارید در بازار ارزهای دیجیتال موفق شوید، باید قبل از شروع معاملات، یک برنامه معاملاتی برای خود تدوین کنید. این برنامه باید شامل موارد زیر باشد:

ارزهای دیجیتالی که قصد دارید معامله کنید

استراتژی ورود و خروج از معاملات

حد ضرر و حد سود

مدیریت سرمایه

تنها زمانی می‌توانیم سرمایه‌گذاری موفقی را در بازارهای مالی تجربه کنیم که با ابزارهای آن آشنایی داشته باشیم و تحلیل تکنیکال یکی از مهمترین ابزارها در سرمایه‌گذاری بازارهای مالی مختلف از جمله ارزهای دیجیتال، فارکس و بورس است. اکر می‌خواهید با تحلیل تکنیکال و شاخص‌های اصلی آن آشنا شوید توصیه می‌کنیم مقاله تحلیل تکنیکال چیست و چه شاخص‌هایی دارد؟ مطالعه کنید.

عدم استفاده از استاپ لاس


استفاده نکردن از استاپ لاس نشان‌دهنده این است که شما برای ترید کردن هیچ برنامه‌ای ندارید و به این ترتیب متحمل ضررهای قابل توجهی می‌شوید. اما استاپ لاس، حداکثر ضرر و زیان را تا حد زیادی محدود می‌کند.

این حد ضرر می‌تواند از تأثیرات منفی و ناگهانی که در بازار ارز دیجیتال بسیار شایع هستند، جلوگیری کرده و به شما کمک کند تا ضررهای خود را کاهش دهید.

راه حل: باید به طور مداوم از استاپ لاس در معاملات خود استفاده کنید. این اقدام به کنترل و مدیریت بهتر ریسک کمک می‌کند و از دست دادن زیان‌ها را به حداقل ممکن می‌رساند.


ریسک کردن زیاد در ترید


بعضی از افراد که در حوزه ترید کردن فعال هستند، فقط به این فکر می‌کنند که چطور سود بیشتری بگیرند و فراموش می‌کنند که باید مراقب ریسک کردن خود باشند.

Risk in trading

این افراد باید یک حد مشخصی از سرمایه‌شان را برای ترید کردن تعیین کنند. به نحوی که آنقدر روی ترید کردن سرمایه گذاری نکنند که کل سرمایه خود را از دست بدهند. 

گرچه ریسک زیاد ممکن است باعث سود بیشتر شود، ولی همزمان خطر از دست دادن پول هم بیشتر شده و ممکن است ترید کردن را به قمار تبدیل کند. 

راه حل: باید حد مشخصی از سرمایه خود را برای ترید گذاشته و به دقت این حد را رعایت کنید تا مانع از دست دادن کل سرمایه شوید. این اقدام باعث مدیریت موثر ریسک می‌شود.


بیش از حد ترید کردن


با توجه به فرصت‌های درآمدزایی در حوزه ارزهای دیجیتال، بسیاری از افراد، به ویژه مبتدیان، وسوسه می‌شوند که برای کسب سود بیشتر، به زیاد ترید کردن اقدام کنند. اما افزایش ریسک و ترید بیش از حد، به خصوص از نظر حجم معاملات و… تنها باعث از دست رفتن سرمایه می‌شود. 

اگر شما در معامله کردن زیاده‌روی کنید و همه چیز بر خلاف تحلیل شما پیش برود، ممکن است بازار شما را به سمت اتلاف سرمایه هدایت کند.

راه حل: واقعیت این است که ترید یک فعالیت تصادفی نیست که به راحتی از آن سود به دست آورید. برای کسب درآمد، نیاز به مهارت و صبر زیادی دارید. 

ابتدا همه چیز را با یک حساب معاملاتی آزمایشی امتحان کنید و سپس با مقدار کمی سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید تا به تدریج پیشرفت کنید. این اقدامات کمک می‌کند تا از دست دادن سرمایه‌تان جلوگیری کنید و به طور پایدار‌تر در بازار حضور داشته باشید.


معامله زیاد با اهرم


تریدرها گاهی از اهرم برای انجام معاملات بزرگتر و پرسودت‌تر استفاده می‌کنند، به ویژه زمانی که سرمایه آن‌ها محدود است.

استفاده از اهرم به این معناست که شما می‌توانید در معاملاتی شرکت کنید که حجم آن‌ها از موجودی حساب شما بیشتر است و می‌توانید بدون پرداخت کل مقدار معامله وارد آن شوید. 

یکی از مزایای این روش، این است که احتمالاً نسبت به مقدار سرمایه‌گذاری شده سودهای بیشتری به دست آورید. اما به همین دلیل، تجارت با اهرم می‌تواند باعث خسارت شود.

راه حل: مهم است که هنگام استفاده از اهرم، حوصله و ریسک مورد قبول خود را در نظر بگیرید و از آن به میزان معقولی استفاده کنید تا از سرمایه خود محافظت کنید.


بررسی نادرست و غیراصولی بازار


اطلاعات بازارهای مالی به طور عمومی در دسترس همگان هستند؛ اما موفقیت در این حوزه به دقت و توجه در تحلیل دارایی‌ها بستگی دارد. اغلب تریدرهای جدید به دلیل عدم انجام تحقیقات کافی و عجله در ترید، با خسارت روبرو می‌شوند. بهتر است همواره تمام جوانب یک دارایی که قصد ترید یا سرمایه‌گذاری در آن دارید، را با دقت تحلیل و بررسی کنید.

راه حل: یادگیری یک روش تحلیل موثر و کامل و جلوگیری از پرش از یک حوزه به حوزه دیگر از اهمیت بسزایی برخوردار است. مسلط شدن به یک روش تحلیل حرفه‌ای به شما کمک خواهد کرد تا استراتژی و رویکرد مناسب خود را برای کسب درآمد پیدا کنید.

 


خرید با مارجین زیاد


ورود به یک معامله با حجم بزرگ، بدترین اشتباهی است که یک تریدر تازه‌کار ممکن است انجام دهد؛ زیرا این کار ممکن است منجر به از دست دادن کل سرمایه شود. 

راه حل: آشنایی با مفهوم پوزیشن سایز و تعیین حجم مناسب معاملات با توجه به سرمایه موجود می‌تواند برای جلوگیری از این اشتباه مفید باشد.


توصیه برای اجتناب از اشتباهات رایج تریدرها


اشتباهات در ترید کردن امری اجتناب ناپذیر است. اما با رعایت نکات زیر می‌توان از بروز اشتباهات جدی جلوگیری کرد:

یک استراتژی معاملاتی مشخص داشته باشید و به آن پایبند باشید.

قبل از انجام هر معامله، ریسک و سود احتمالی آن را را ارزیابی کنید.

از احساسات خود در معاملات دوری کنید.

از ابزارهای مدیریت ریسک استفاده کنید.

از منابع آموزشی معتبر استفاده کنید و دانش خود را در مورد بازارهای مالی افزایش دهید.

در کنار آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال آشنایی با تحلیل فاندامنتال نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. ما در مقاله تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست و چه فاکتورهایی دارد؟ سعی کرده‌ایم شما را با این بخش نیز آشنا کنیم.

 

شرکت در دوره‌های حضوی آموزش ارز دیجیتال آکادمی مالی رفیعی در مشهد


بازار ارزهای دیجیتال یکی از پرنوسان‌ترین بازارهای مالی جهان است. در این بازار، فرصت‌های زیادی برای کسب سود وجود دارد، اما ریسک‌های زیادی نیز موجود است. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر موفقیت یا شکست یک تریدر در بازار ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد، اشتباهات اوست.

بزرگترین اشتباهی که مبتدیان هر کاری انجام می‌دهند، این است که فرض می‌کنند موفق شدن آسان است. ترید کردن نیز از این قاعده مستثنی نیست و مانند اکثر کارها، برای موفقیت و جلوگیری از مبتلا شدن به اشتباهات رایج تریدرها به تمرین نیاز دارد.

خبر خوب اینکه مهارت یاد گرفتنی است و شما می‌توانید با بالا بردن سطح معلومات خود در حوزه بازار ارزهای دیجیتال تا حد زیادی جلوی خطا کردن در معاملات خود را بگیرید.

خوشبختانه آکادمی مالی رفیعی یک فرصت بی‌نظیر برای علاقه مندان ایجاد کرده که افراد می‌توانند برای یادگیری ارز دیجیتال در دوره‌های آموزش حضوری این آکادمی در مشهد شرکت کنند. 

شما با شرکت در این دوره‌ها می‌توانید آگاهی خود را در حوزه ارزهای دیجیتال بالا برده و از این طریق جلوی ورشکستگی‌های مالی خود را در ترید کردن‌های هیجانی، بدون برنامه و پرریسک بگیرید.

یکی از مهمترین مزایای شرکت در دوره‌های آکادمی مالی رفیعی این است که می‌توانید در طول دوره از پشتیبانی حرفه‌ای این مجموعه به صورت آنلاین و تلفنی بهره‌مند شوید. 

پس اگر می‌خواهید از اشتباهات رایج تریدرها در امان بمانید، همین الان برای ثبت نام در دوره‌ آموزش ارز دیجیتال در مشهد آکادمی مالی رفیعی اقدام کنید. 

درخواست مشاوره رایگان

آیا ورود به بازار مالی مناسب شماست؟ همین الان فرم را پر کنید تا کارشناسان ما در آکادمی رفیعی با شما تماس بگیرند و اطلاعات لازم برای دوره را در اختیارتان قرار دهند.

دوره‌های آکادمی رفیعی

دیدگاه ها بسته شده است

هرلحظه در کنار شما هستیم
جهت برقراری تماس برروی دکمه ها کلیک نمایید.
مشاوره و پشتیبانی

خانم مقدم: 09037105223

مشاوره کلاس های حضوری

اقای آگاه : 09150080669

خدمات ربات هوشمند

خانم صالحی: 09157051229